17 Aralık 2011

B2B İş Modelindeki Girişimlere Tavsiyeler

İş modeliniz sürdürülebilir olsun
İş modelinizin 5 yıl sonra geçerli olup olmayacağını sorgulayın. Özellikle yeni alanlar için bir çözümünüz varsa bu yeniliklerin gelişimini doğru tahmin etmeniz gerekecektir. Şu an popüler olan ve çok talep alan bir çözüm, 1 yıl sonra sıradan hale gelebilir. Başarınızı 1 yıl boyunca bu tehdite karşı nasıl önlemler aldığınız belirler.

Değer yaratın
Sık sık sunduğunuz çözümün müşterilere nasıl katkı yaptığını sorgulayın. Hangi probleme çözüm getiriyorsunuz? Müşterinize ne fayda sağlıyor? Sizin hizmetinizi kulllanmadıkları zaman hayatlarında ne değişir? Bu soruların cevabı net değilse muhtemelen bir süre sonra hizmetinizi kullanmaya devam etmeyeceklerdir. Bu durumu onlardan öğrenmektense daha öncesinde cevapları kendiniz bulup iyileştirme yapmak hayatınız kolaylaştırabilir.

İşinizi hakkıyla yapın
Her ne iş olursa olsun, yaptığınız iş hakkıyla yapın. Bulunduğunuz sektörde işlerin belli kalitede olmaması sizin sığınacağınız bir bahane olmamalı. Eğer uzun süreli işbirliklerini istiyorsanız işinizi hakkıyla yapın ve bunu karşı tarafa hissettirin.

Dürüst ve güvenilir olun
Genellikle insanlar sizin sunduğunuz çözümle birlikte sizin de kim olduğunuzla ilgilenir. Kesinlikle dürüst ve şeffaf olun. Bazı kriz durumlarında günü kurtarmak adına karşı tarafın bilgisizliğinden yararlanıp çeşitli şeyler söyleyebilirsiniz, ama unutmayın ki herkes düşündüğünüz kadar bilgisiz olmayabilir. Dürüst ve şeffaf olmanız hatalı olduğunuz durumlarda karşı tarafın tölerans göstermesini sağlar.

Müşterilerinizi küçük ve büyük olarak ayırmayın
Elinizden geldiğince tüm müşterilere aynı özeni gösterin. Şu an küçük müşterideki iletişimde olduğunuz kişi bir süre sonra en büyük müşteriniz olabilir.

Rakipleriniz hakkında konuşmayın
Aynı çözümü sunduğunuz bir rakibiniz hakkında kesinlikle konuşmayın. Bu söyledikleriniz tahmin ettiğinizden daha kısa sürede yayılacaktır. Haklı olduğunuz durumlarda bile mümkünse konuşmayın, hele ki haksız olduğunuz ve bunun bariz olduğu durumlarda rakibiniz hakkında olumsuz konuşmak tam bir acemiliktir.

Dışarıya karşı algınızı iyi yönetin
İşinizi hakkıyla ve dürüstçe yapıyor olabilirsiniz ama bunu dışarıya da aynı şekilde yansıtmanız gerekecektir. İletişimde olduğunuz insanların zihnindeki algınızı sürekli canlı ve pozitif tutun.

Sık sık planlarınız revize edin
Yaptığınız planların çoğu tutmaz ama yine de sık sık planlarınızı revize edin. Doğru kararlar verin, dinamik olun ve hızlı uygulayın. Sadece bazı stratejik kararları alırken mümkün olduğunca temkinli davranın, duygusal kararlar vermeyin.

Özetleyecek olursam, eğer sunduğunuz çözüm karşı tarafın temel ihtiyacı haline gelmişse ve siz işinizi düzgün bir şekilde yapıyorsanız çok uzun yıllar bu işbirliği devam edecektir. Müşteriniz için de başka bir çözüme geçmek hem ciddi bir maliyet, hem de büyük bir risktir.

0 yorum: