21 Ekim 2008

Twine : Bir Semantik Uygulama DenemesiDaha önce bir kaç yazıda isminden bahsettiğim twine için biraz daha detaya inmek istiyorum. Twine Semantik uygulama odaklı olarak kurulan Radar Networks tarafından geliştirilen ilk servis.
Hakkında kısmına baktığımızda 3 ana adımda kendilerini tanımlamışlar

Organize. As you add information to Twine, it is automatically tagged so that you and others can find it more easily.
Share. Connect with individuals and groups, gather and share content, and engage in discussions around your interests.
Discover. Twine connects you with new people, content and products that match your interests, and also helps other people discover you and your contributions.


Önce sizden kendi hakkınızda bilgi vermenizi istiyor. Sonra bu ilgi alanlarınıza göre gruplara katılmanızı ve içerik paylaşmanızı bekliyor. İlerleyen süreçte de ilgi alanlarınıza yakın kişi ve içeriklere kolayca ulaşabileceğinizi vaad ediyor.

Benzer yapıda aynı dönemlerde hayata geçirilen socialmedian örneği de mevcut. Bu tarz platformları Web 2.0 Rss teknolojisinin Web 3.0'daki devamı olarak düşünebiliriz. Twine Rss'i bir adım ötesine götürerek kişiye özel içerik yaratmayı hedeflemekte. Platformdaki twine'lar aslında sosyal ağlarda kullandığımız grup kavramının karşılığı. Kullanıcının ilgi, beğeni ve paylaşımlarını analiz ederek kişiye özel içerik sunmayı hedefliyor.

Şu an itibariyle bu servislerin şimdiki versiyonlarını semantik web için bir içerik toplama süreci olarak düşünebiliriz.

CEO Nova Spivack'in twine tanımlamasını tekrar edersem;

Facebook - İlişkileriniz içindir
Linkedin - Kariyeriniz içindir
Twine - İlgilendikleriniz içindir.

0 yorum: