17 Ekim 2008

Semantik Reklamcılık Nasıl Olacak?

Web 3.0 hala fikir aşamasında ve şu an konuşulan öznel tanımlar zaman içerisinde gerçek uygulamalrla birlikte nesnel tanımlara dönüşecektir. Peer39 CEO'su Amiad Solomon'un Web 3.0 Conference & Expo etkinliğinde RWW'de yayınlanan yorumlarından bazılarını ülkemiz şartlarını da baz alarak değerlendirmek istiyorum.

Salomon, Web 3.0'ın temel tanımının web 2.0'ın ticari modelleri olacağı şeklinde bir giriş yapmış. Başarılı reklamcılığı da doğru insana, doğru zamanda, doğru ürünü yayınlamak olarak özetlemiş.

Semantik reklamcılığın da bu hedefe doğru ilerlerken semantik yaklaşımları kullanan reklam modelleri olduğunu söyleyebiliriz. Ama burada öncelikle bir sorunu tanımlamak istiyorum. Özellikle ülkemizdeki reklam ağlarını düşündüğümüzde, bu modellerde hala mikro olarak bile ilişkili reklam gösterimlerine rastlayamıyoruz. İlişkili kavramını da basit olarak cinsiyet bazlı, şehir bazlı, sosyo ekonomik statü bazlı basit segmentasyonlar yapmak olarak tanımlayabiliriz. Belki de 8-10 yıldır gündemde olan veri madenciliği yöntemleri de hala ciddi anlamda kullanılmamaktadır. Yakın gelecekte global anlamda semantik reklamcılığa yakın çözümlerin kullanıldığı dönemlerde, ülkemizde hala bu geciken teknolojilerin kullanılacağını tahmin ediyorum. Bu durumda global modellerin daha çok kullanılması çok da sürpriz olmayacaktır.Diğer taraftan Semantik yaklaşımları kronolojik sıraya göre "Tagging","Statistics","Linguistics", "Semantic Web", "Artificial Intelligence" olarak listelediğimizde 2. grupta olan Google arama motoruna dayalı reklam modelinin hala çok revaçta, belki de hala bazı markalar tarafından farkına varılamadığı gerçeğini de kabul etmemiz gerekiyor.

Diğer önemli nokta ise semantik bir reklam ağının temel olarak web 2.0 tarzı içerikleri temel alacağını varsayarsak, yine web 2.0 uygulamalarında global başarı yakalamış internet şirketlerinin bu anlamda avantajlı başlayacağını söyleyebiliriz.

Özetle, semantik reklamcılığın ticari tarafından dolayı önemli bir yere sahip olacağı açık gibi görünüyor.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

başarılarının devamını dilerim

Kerem ERDOAN dedi ki...

Online reklamcılık uygulamalarında veri madenciliği yöntemlerinin daha sık kullanılması gerekliliği konusuna katılıyorum. Kullanıcı site içerisinde iken izlemeye ve loglamaya başlamalı, izlediği yola göre reklam önerileri sunulmalı. Tabi bu günümüzdeki durum.
Semantik Web'de durum biraz daha farklı olacak. Profiliniz web ortamındaki tüm hareketlerinize göre oluşturulacak.

businessofweb.blogspot.com