12 Temmuz 2008

Eleştirirken Biraz Empati Kurmak

Webrazzi'de Arda'nın twshot yazısı çıktıktan sonra orada bir kaç haksız eleştiri almıştık. Daha sonra haber.gen.tr ile ilgili yazıda yine ismi belirsiz bir kişi tarafından yapıcı olmayan yorumlar geldi. En son Erhan'ın g.ho.st tanıtım yazısı yine çok yapıcı olmayan tarzda eleştiriler aldı. Buna benzer diyaloglar farklı yerlerde de çok sayıda mevcut. Tam da "internet girişimi" diye bir sektörün oluşmaya başladığı hissine kapıldığımız şu günlerde bence yerli üreticiler olarak önemli bir sıkıntımız ortaya çıktı.

Bir avuç insan bu işe kafa yoruyor, belki bunların en fazla yarısı projelerin içinde yer alıyor. Sanırım herkes bu konuda var olabilmek için genel anlamda ülkemizin belli bir yol katetmesi gerektiğini biliyor. Bu süreçte de kişisel egoların, bazı anlaşılması güç hissiyatların dışa vurulmaması gerektiğini düşünüyorum. Kalitenin arttırılması için eleştiri mutlaka gerekli bir şey ama biz henüz eleştiri yapmayı bile bilmiyoruz. Saygı ve empatiden yoksunuz hala. İyi ve kötü eleştirinin nasıl yapacağını bile bilmiyoruz.

Ben kendi adıma yapılan tüm yerli girişimleri destekliyorum, hiç birini de diğerine rakip olarak görmemek gerektiğini düşünüyorum. Eğer global ölçekte iki yerli girişimin birbirine rakip olduğu günleri görebilirsek, bu problemi o zaman farklı açılardan değerlendirme şansımız olabilir belki de :)

3 yorum:

goguzo dedi ki...

Maalesef ben bunun buraya ozel değil, kültürümüzde olduğunu düşünüyorum. Yapıcı değil yıkıcı olma yönünde bir eğilimimiz ve eğitimimiz var. Gazetelere, TV kanallarına vs baktığımızda da aynı şeyi görüyoruz. Olumlu yerine olumsuz kelimeleri tercih ediyoruz, boye yapmak yerine üzerini sıvamayı tercih ediyoruz. Düzelecek, hersey düzelecek. :)

syd dedi ki...

Çok haklısınız, eleştirinin makbulü olumsuzlukları söyleyendir bence, çünkü daha da gelişmesini sağlar. Lakin eleştiri yapmayı çok iyi bilmemiz lazım.

Adsız dedi ki...

Blogger'lar, "tek taraflı" olduğu için eleştirdikleri gazete köşe yazarları gibi davranıyorlar. Yüz yüze geldiklerinde konuşabileceklerini yazsalar, aferin...

Böyle olsa, olumsuz eleştiriler de saygı ile karşılanır. O zaman, elbette olumsuz eleştirilerden daha fazla ders alırız. (Ben derslerimde başarı öykülerini değil, çuvallama öykülerini anlatıyorum.)

Bence "blogcu ahlakı" konusu artık tartışılmaya başlanmalı...