05 Mayıs 2008

Atılan Mesajlar, Urkutulen Kurbağalar

Bu sabah msnde görünürde bir arkadaş iletisi olarak aşağıdaki mesaj geldi;

"duydunmu Azra akin ve Arzu yanardagin yeni dizisi RUZGAR Kanal1 de bu aksam 22.00 de yayinlanacakmis.
istersen fragmaninini izle ben bayildim
-link-"


Öncelikle buradaki dilbilgisi hatalarının bilinçli ve samimi bir konuşma havası yaratmak üzere yapıldığını ümit ediyorum :)

Bu konuya 2 açıdan bakmak gerekiyor.
Birincisi; bu şekilde çok fazla virüs olmasına rağmen dizi örneğine ilk defa rastladım. Burada bu yapının virüs değil de bir msn bot senaryosuyla yapılıp bunun tanıtım açısından nasıl kullanılabileceğini düşünebiliriz. Botların da aslında iletişim için bir mecra olduğunu kabul etmek gerekiyor. En basitinden size o anki programlar ile ilgili bir yönelim sunan bir msn bot düşünebiliriz.

İkincisi; kullanım niteliği olarak çok artmasa da nicelik olarak artan internet kullanımıyla alakalı herhangi bir bilinçlenme çalışmasının yapılmaması. Bu tarz basit yöntemlerle bile bu gibi tuzakların yayılması düşündürücü. En basitinden e-ticaret pazar büyüklüğünü arttırmak için insanların güvene ve bunun öncesinde bir bilinçlenmeye ihtiyacı var. Sektör küçük de olsa sektör içinde olanların bu doğrultuda sosyal projeler oluşturması gerektiğini düşünüyorum. Tabii en doğrusu devletin bu alanda bir çalışma başlatması, ama bu da kısa vadede pek olacak gibi görünmüyor.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

arkadaşım bu bir botmu ?
peki msn adresine nasıl girip böyle birşey yapıyorlar? bi açıklama yazarsan sevinirim.

Harun PEKŞEN dedi ki...

Bir yanlış anlaşılma oldu galiba. Bu bot değil virüs. Çok fazla örneği olmasına rağmen dizi tanıtımına ilk defa rastladığım için bu örneği verdim.

Kolay gelsin.