29 Nisan 2008

Blog Okuru Ve Yazarıyım

Universal McCann Eylül 2006 ve Haziran 2007 araştırmalarının devamı olarak Mart 2008 de yaptığı Wave 3 başlıklı sosyal medya araştırma raporunu yayınladı. Araştırma 29 ülkeden toplam 17.000 kişiye yapıldı. Bu rapordan blog kullanımı ile ilgili bir kaç sonuç üzerinde durmak istiyorum.

Ülke Yazar(M)
Okur(M)
Türkiye 1,5 3,5
Amerika 26,4 60,3
Yunanistan 0,3 0,86
Brezilya 7,0 13,1
Almanya 5,2 10,51,5 milyon yazar ve 3.5 milyon okuyucu sayımızı ülkelerdeki aktif internet kullanımıyla kıyasladığımızda orta sıralardayız. Bazı detaylı veriler 29 ülkenin hepsi için verilmemiş. Bu nedenle ülkemiz bazında daha net şeyler söylemek mümkün değil. Son yıllardaki ülkemiz insanının davranışlarına baktığımızda üretimin azladığını, daha çok tüketim ağırlıklı şeylerin empoze edildiğini söyleyebilirim. Bu tabii ki blog yazarı sayısını da etkilemekte. Ama facebook,msn gibi platformlardaki kullanım rekorlarımızı iyimser bir işaret olarak kabul edip bu enerjinin bir kısmının üretime doğru kaymasını beklemek çok da ütopik görünmüyor. Diğer taraftan rss kullanımının artmasıyla da bir çok blog kendisine daha fazla okuyucu bulacaktır.

Aktif internet kullanıcıları üzerinde yapılan
"Bloglar hakkında aşağıdaki ifadelerden hangilerine katılıyorsunuz?" konulu araştırmada ise aşağıdaki sonuçlar elde edilmiş.

56% Blog yazmak kişinin kendini ifade etmesi için iyi bir yol
36% Sanırım blogu olan firmalara daha olumlu bakılıyor
33% Düzenli olarak takip ettiğim bir favori bloğum var
32% Blog yazarlarının ürün ve servisler hakkındaki fikirlerine güveniyorum
31% Blog yazmak sosyalleşmek için önemli bir seçenek

Bu sonuçlardan blogların olumlu bir etkiye sahip olduğunu söyleyebilirim. Eğer bu sorular sadece blog yazarlarına sorulsaydı sanırım çok daha yüksek yüzdeler çıkardı. Ben kendi adıma 5 maddeye de evet derdim. Blogların yarattığı samimi etkinin reklamverenler için de aslında ne derece önemli bir fırsat olduğunu belirtmek gerekiyor.

3 yorum:

Mehmet dedi ki...

Geçen yıl Microsoft Türkiye Başkanı okulumuzdaki söyleşisinde, Türkiye'deki blog yazarları arasında 14-15-16 yaş grubunun ciddi çoğunluğa sahip olduğunu söylemiş oradaki biz üniversiteliler de şaşkın şaşkın bakmıştık.
O verilmeyen ayrıntılar butür bir bilgiyi içeriyormuydu bilmiyorum ama yakın gelecekte internet kullanımında daha çok üreten bir toplum olacağımızı sanıyorum.Bizler televizyon ile büyürken şimdikiler 6 yaşında msn hesabı sahibi oluyor.Eğitim sisteminde de bir reform yapılabilirse internet kullanımındaki verimimiz artar,inşallah :)

Harun PEKŞEN dedi ki...

:) inşallah. Eğitim sistemindeki reform sadece bu sorunu değil bence bizim çoğu problemimizi çözecektir. Ama bu konuda çok da iyimser değilim.

Raporda kişi profilleriyle ilgili bir bilgi yok, ama ülkemizin genç nüfusunu dikkate alırsak sanırım söylenen doğrudur.

Ülkemizde son yıllarda internet kullanımının artmasıyla birlikte kişi başı tv izleme süresi de artmış. Buna bir de özellikle İstanbul gibi şehirlerdeki ekstra problemler eklenince herkes için bir zamansızlık problemi ortaya çıkıyor. Ama internet kullanım tercihlerimiz biraz değişirse tüm bunlara rağmen içerik üretimimiz mutlaka artacaktır.

Teşekkürler katkın için.

Metin Kahraman dedi ki...

İnternet kullanım amacımız zaman içerisinde değişip, yeni projelerle birlikte kullanım alanımız genişlemektedir.