05 Nisan 2008

Bilgi İşleyen Makina Olarak Beyin

4-5 Nisan tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi'ne BİLGİ İŞLEYEN MAKİNA OLARAK BEYİN konferansının 4.sü yapıldı. Tanıtımı çok fazla yapılmamasına rağmen katılım gayet iyiydi. Bu etkinliğin taşıdığı misyon itibariyle ülkemiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Ağırlıklı olarak Bilgisayar Mühendisliği,Nöroloji,Psikoloji bölümündeki öğretim üyelerinin katılımıyla toplam 27 tane sunum yapıldı. 2005'teki etkinliğe de katılma fırsatı bulmuştum. Bir kez daha oluşum itibariyle çok doğru bir amacın doğru bir şekilde uygulandığını gördüm.

Ne yazık ki bu etkinliğin bir daha ne zaman yapılacağı belli değil. Zaten herhangi bir basın mensubu da yoktu. Akşam herhangi bir haber bülteninde de bahsedilmesini beklemiyorum.

Bu sorun aslında sunumlardan birisinde "insanın çevreden etkilenmesi" üzerine yapılan araştırmalardan bahsedilirken aklıma geldi. Ülkemiz insanının birbirinden etkilenme değerinin 1'e yakın olduğunu kabul edebiliriz. Arşatırmalar sonucunda toplum baskısının bu düzeyde olduğu sistemlerde görünen davranışlardan en önemlisi; "Kalitesi çok düşük bir şeyin çok fazla popüler olması". Yani insanların birbirlerini etkileyerek bir kişiyi şöhret yapabilmesi. Bir bilgisayar mühendisi olmama rağmen son zamanlarda kafamı kurcalayan bir sosyal problemin yine aynı bölümden bir öğretim üyesi tarafından bahsedilmesi bana son derece ilginç geldi.

Bu yazıyı okurken gidemediği 2 gün için üzülen olur mu bilmiyorum ama, ben işlerimden dolayı gidemediğim ilk gün için üzülmeye devam edeceğim :)

3 yorum:

turuncu dedi ki...

merhaba,

sahiden pek hoş bir organizasyondu. ilk gün gelemediğiniz için üzüldüm sahiden. zira iki günün sonunda bütün konuşmacular meseleyi kendi durdukları yerden anlattıktan sonra tümüyle bütünsel bir şeyler oluştu. bir çemberin tamamlanması gibi.

orada pazarlamacı beyefendinin bahsettiği gibi, beyin.org.tr'de farklı bir yapılanma olmalı sanki. bununla ilgili organizatorlerin başını ağrıtmalı, bir şeyler yapmalı belki...

Harun PEKŞEN dedi ki...

Evet haklısınız.

Benim de 1 hafta öncesinde haberim oldu ne yazık ki, o da bir facebook grubunun açılmasıyla. Kesinlikle tüm ilgili kişilerin haberdar olacağı şekilde tanıtım yapılmalı. Ama ben yine de katılımın kötü olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan organizasyonun daha sık yapılması, tabii ki yapılamama ihtimali de var.

Kolay gelsin.

Adsız dedi ki...

Bir defaki zamanda bende katılmak isterim.