21 Ağustos 2007

Saas (Software as a Servıce)

Büyük iki S harfi arasına sıkıştırılmış 2 küçük a dan oluşan simetrik kısaltma; Software as a Service. Aslında direk yeni olmayan bazı yazılım davranışlarının bir jargon altında toplanması olarak tanımlayabiliriz. Müşterinin donanım ve yazılım ücreti ödemeden sadece üyelik ve düzenli servis ücretiyle hizmet aldığı bir model. SaaS modelinin yaygın kullanım alanları daha çok CRM,ERP, İnsan Kaynakları, B2B, B2C, İçerik Yönetim Sistemleri.

SaaS mimarideki CRM hizmeti konusunda pazar lideri durumunda Salesforce firmasının demosu size gerçek uygulamalar için bir fikir verecektir.

Gartner verilerine göre 2006 yılında 6.3 milyar $ olan SaaS pazarının 2011 yılında 19.3 milyar $'a çıkacağı varsayılıyor.

Microsoft'un bu mimari ile ilgili olarak .net 3.0 ve Sql Server 2005 teknolojilerinde geliştirdiği LitwareHR isimli bir örnek İnsan Kaynakları uygulaması mevcut.

Müşteri açısından değerlendirildiğinde SaaS mimarisinin klasik yazılım uygulamalarına bir kaç avantajını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • Kurulum süresi
  • Kurulum maliyeti
  • Genel bir uygulama olması nedeniyle kendilerini etkileyecek bir problemin muhtemelen genel bir problem olması.
  • Lokal uygulamalardaki teknik destek için müşteri ofisindeki destek gereksiniminin kalmaması.
  • Versiyon değişikliklerinin müşteriden bağımsız gerçekleşmesi

Daha önce büyük ölçüde SaaS mimarisinde değerlendirebileceğimiz email marketing ve mobil marketing uygulamalarının analiz ve yazılım geliştirme aşamalarında bulunmuştum. Yazılım üreten ve sağlayıcı konumundaki firmamız açısından yaşanan en büyük sorunun müşterinin kendi verilerini sağlayıcı server ında tutmak istememesiydi. Data güvenliği ve datanın sağlayıcı tarafındaki teknik kişiler tarafından bile görülemeyeceği bir model mutlaka sağlanmak durumunda. Bu nedenle özellikle CRM ve bu çerçevedeki Müşteri Veritabanı Yönetim projelerinin SaaS mimarisinde uygulanması bir miktar daha zorlaşmakta.

Daha detaylı bilgi için SaaS'in farklı açılardan ele alındığı SaaSblog u incelemenizi tavsiye ederim.

Note : This picture has been taken from http://www.tistory.com/ web site.

3 yorum:

gosalynmallard dedi ki...

Aslında SaaS'in bütün bu yazılanlar dışında en önemli faydalarından biri de, diğer tüm outsourcing projeleri gibi şirketlerin uzmanlık alanları olan konulara odaklanmalarını kolaylaştırması. Dikkat ederseniz burda sayılan bütün avantajlar firmaların bünyelerinde bir yazılım geliştirme ekibi ile uğraşma zorunluluklarını ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla mobilya yapan adam sadece mobilya yapıyor. Yazılım geliştirmekten anlaması gerekmiyor.

Harun PEKŞEN dedi ki...

Kesinlikle doğru. Eğer servis istenilen ihtiyacı karşılıyorsa ve bahsettiğim güvenlik sıkıntıları yoksa çok büyük faydaları oluyor.
Aslında klasik yazılım geliştirme süreçlerinde de sektör bilgisinin gerekliliğinden bahsedebiliriz. Bundan 10 yıl öncesindeki yazılım geliştirme ortamlarında uygulama geliştirmek şu andan çok daha zordu. Artık mobilya benzetmesindeki gibi sektör bilgisi ve analiz biraz daha ön plana çıkmakta. Örneğin java veya .net platformlarından birisini iyi derecede kullanabilen bir geliştricinin bankacılık uygulama geliştirme tecrübesi, ikisini de çok iyi kullanan bir başka geliştiricinin yanında daha değerli olmasını sağlayabilir.

Teşekkürler katkınız için.

Anonim dedi ki...

SaaS konusunun öncü kurumlarından biri Salesforce.com'dur. On-demand (isteğe bağlı) CRM'de gösterdiği başarıyı SaaS ve şimdi de Cloud Computing ile göstermeye devam etmektedir. Salesforce.com ile ilgili her türlü Türkçe bilgiye ve deneme sürümüne Türkiye iş ortağı Inspark internet sitesinden erişilebilir.
http://www.inspark.com/salesforce.asp
Yorumlar çok doğru ve gosalynmallard'ın değindiği nokta belki de en önemlisi...