28 Ağustos 2007

Bir Servis Olarak Business Intelligence

DM Review Magazine'in Ağustos sayısında yayınlanan bir makalede On-Demand Business Intelligence kavramından bahsedilmiş. Değinilen en önemli konu Business Intelligence uygulamalarının SaaS (Software as a Service) mimarisinde çalışması.

Günümüz BI uygulamalarına baktığımızda çoğunlukla canlı olmayan ve işlenmiş verilerden raporlama yapılıyor. Gerçek zamanlı BI mimarisindeki hedef verilerin canlı olarak gelmesi.
Aşağıdaki şekilde şu anki BI uygulamaları ile SaaS mimarisindeki uygulamaların farkları belirtilmiş.


Aslında klasik BI çözümlerine bir alternatif olarak sunulması pek de olanaklı değil. Belki uygulamalarının bir kısmının SaaS olarak sunulması düşünülebilir.

Tasarım ve uygulama aşamasının ay mertebesinden günler mertebesine inmesi sektör ve kurum bazlı özel analiz süreci dolayısıyla yine sıkıntı yaratacaktır.

Kurulum takımının son kullanıcı olarak oluşması yine son kullanıcıların gelişimiyle alakalı. Şu anki Türkiye şartlarında bunu son kullanıcıdan beklemek pek de olabilir gelmiyor.

Özet olarak şahsi görüşüm SaaS mimarisindeki BI çözümlerden önce raporlanan datanın tam zamanlıya çok yaklaşması aşaması doğru bir geçiş olacaktır.

Gelişmeleri bekleyip göreceğiz.

0 yorum: